آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد چیستا رباتیک صدرا

آموزشگاه رباتیک در اصفهان

آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا برترین برند رباتیک ایران است که در سراسر ایران بیش از ۸۰ نمایندگی فعال دارد، اما شعبه اصلی این آموزشگاه در شهر اصفهان واقع شده است. آموزشگاه رباتیک صدرا همچنین نمایندگی ربوتکس بین المللی در ایران است و با نام ربوتکس ایران نیز شناخته میشود.

آموزشگاه رباتیک صدرا، آموزش رباتیک به دانش آموزان را از سال ۱۳۷۸ با آموزش در مدارس اصفهان آغاز کرد، هم اکنون بعد از ۱۵ سال دارای ۱۰ شعبه در استان اصفهان و دارای ۷۰ شعبه در سراسر ایران و ۲ شعبه در خارج از ایران است.

این آموزشگاه دارای چارت آموزشی است، که آموزش رباتیک را بصورت گام به گام میسر میسازد. با استفاده از این چارت آموزشی آموزش رباتیک از سن ۷ سالگی میتواند آغاز شود و تا ۲۰ سالگی ادامه یابد. کارآموز رباتیک با توجه به سن و مهارت و مقطع تحصیلی به دوره مناسب ورود میکند و با گذراندن دوره های متوالی صفر تا صد رباتیک را آموزش میبیند.

کلاس آموزش رباتیک

دوره های آموزشی رباتیک در آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا به ۶ دوره تقسیم میشود و هر دوره دارای چند ترم است. بطور کلی آموزشگاه رباتیک صدرا در ۳۲ ترم آموزشی رباتیک را به صورت اصولی و گام به گام آموزش میدهد. کلاس ها بصورت حضوری و آنلاین برگزار میشود، در پایان هر ترم آموزشی مدرک معتبر از طرف آموزشگاه به کارآموز اعطا خواهد شد و بعد از پایان هر دوره آموزشی یک مدرک معتبر از سوی فنی حرفه ای به کارآموزان اعطا خواهد شد.

چارت آموزشی آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا به این صورت است:

دوره کودک خلاق: کودک خلاق ۱، کودک خلاق ۲

دوره کودک خلاق، دوره آموزشی برای کودکان ۶ الی ۷ سال که هنوز قادر به خواندن و نوشتن نیستند و یا درک برخی مفاهیم در رباتیک برای آن ها دشوار است، اما علاقه ی زیادی به رباتیک دارند در نظر گرفته شده است. در این دوره که از سه ترم تشکیل شده کودکان مفاهیم پایه رباتیک را می آموزند، سازه های مختلف میسازند، با حیوانات، مشاغل، طبیعت و … آشنا میشوند.

هدف از دوره آموزشی کودک خلاق، آموزش مهارت های کارآفرينی به کودکان است. به اين منظور با توجه به ويژگی های کودکان در اين گروه سنی، علاوه بر کمک به پرورش خلاقيت کودکان، به رشد عاطفی، اجتماعی، شناختی و جسمی حرکتی آنان نيز کمک می‌شود. رشد اعتمادبه‌نفس کودک، تشويق به داشتن پشتکار و اراده، افزايش انگيزه کودک، بروز ثبات هيجانی، تعيين اهداف، ريسک‌پذيری مناسب، قابليت انعطاف‌پذيری و تلاش برای افزايش توجه، تمرکز و هوش کودک از جمله راهکارهايی است که کودک برای افزايش خلاقيت به آن نياز دارد.

دوره مکانیک ربات:

مکانیک گروه سنی A: مکانیک A1، مکانیک A2، مکانیک A3، مکانیک A4، مکانیک A5، مکانیک A6

مکانیک گروه سنی B: مکانیک B1، مکانیک B2، مکانیک B3

دوره مکانیک ربات آغاز دوره رباتیک در آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا میباشد. کارآموزانی که از سنین ۸ الی ۹ سال شروع به آموزش رباتیک میکنند دوره آموزشی مکانیک گروه A برای آنها در نظر گرفته شده است، و کارآموزانی که از سنین بالاتر شروع به یادگیری رباتیک میکنند با توجه به سطح سواد بالاتر و مهارت بیشتری که دارند دوره مکانیک گروه سنی B برای آنها در نظر گرفته شده است.

 

دوره الکترونیک ربات: الکترونیک ۱، الکترونیک ۲، الکترونیک ۳

بعد از این که کارآموزان دوره مکانیک را گذراندند قادر هستند تا انواع و اقسام سازه های رباتیک، صنعتی، … را بسازند. در دوره الکترونیک کارآموزان با مفاهیم و مهارت های الکترونیکی آشنا میشوند و قادر هستند تا با استفاده از دانش الکترونیکی که کسب کرده اند به سازه های مکانیکی خود امکانات بیشتری اضافه کنند و ربات های پیشرفته تری بسازند.

دوره قطعه شناسی: قطعه شناسی ۱، قطعه شناسی ۲، قطعه شناسی ۳، نرم افزار پروتئوس

آموزش کار با قطعات الکترونیک و لحیم کاری با هویه مهمترین ترین مهارت لازم برای حرفه ای شدن در دنیای الکترونیک است، این دو ( الکترونیک و لحیم کاری ) در کنار یکدیگر مثل قفل و کلید هستند.در این دوره ربات مسیریابی طراحی و ساخته می شود که بدون نیاز به میکرو و دانش برنامه نویسی می تواند مسیریابی کند.ربات مسیریاب (Line follower robot) ، رباتی است که می‌تواند خطوط را تشخیص دهد و آن‌ها را دنبال کند و هر زمان که خطوط تغییر مسیر دادند، ربات مسیریاب نیز مسیر خود را همراه با خطوط تغییر می‌دهد.از قابلیت های منحصر به فرد این ربات این است که نياز به برنامه ريزی ندارد چون خود مدار طوری طراحی گرديده است که برنامه مورد نظر را انجام می دهد.

دوره برنامه نویسی ربات:

کنترلر SRC

برنامه نویسی با کنترلر:   SRC1,SRC2,SRC3,SRC4,SRC5,SRC6

برنامه نویسی تخصصی :   PIC1,PIC2,PIC3

 برنامه نویسی تخصصی: ARM1,ARM2

دوره های برنامه نویسی مختلفی در آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا برگزار میشود که کارآموزان میتوانند با شرکت در این دوره ها ربات هایی بسازند که قابلیت برنامه ریزی شدن دارند، کارآموزان این ربات ها را با استفاده از علم مکانیک و الکترونیک میسازند و سپس با قرار دادن یک میکروکنترلر قابل برنامه ریزی روی ربات، برای ربات برنامه ای مینویسند تا کار مشخصی را انجام دهد و همچنین از راه دور با استفاده از موبایل یا تبلت قابل کنترل باشد.

مدرک کلاس های رباتیک آموزشگاه رباتیک صدرا

بعد از با موفقیت گذراندن هر کلاس مدرک معتبر از طرف آموزشگاه و بعد از پایان هر دوره به طور کامل مدرک از سازمان فنی حرفه ای کشور اعطا خواهد شد.

پروژه های پایان ترم کارآموزان آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا ( برای دیدن پروژه های بیشتر به کانال آپارات رباتیک صدرا مراجعه کنید.)

تالیف کتاب آموزشی رباتیک

در آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا مطابق با چارت آموزشی ۱۰ جلد کتاب آموزشی رباتیک برای کودکان و نوجوانان به تفکیک موضوعات آموزشی مختلف و همچنین متناسب با گروه سنی های مختلف تالیف شده است. این کتاب های آموزشی رباتیک تا کنون بیش از ۲۰۰۰۰ بار به انتشار رسیده اند و در سراسر نقاط ایران تدریس شده است.

کتاب های آموزش رباتیک آموزشگاه رباتیک صدرا به چند دسته از نظر موضوع درس و گروه سنی تقسیم میشوند، در گروه سنی کودکان زیر هفت سال کتاب های آموزشی کودک خلاق، س‍پس در گروه سنی هشت سال به بالا و درس مکانیک کتاب های آموزشی مکانیک آریانا، و برای درس الکترونیک کتاب الکترونیک آنالوگ، برای درس برنامه نویسی ربات کتاب برنامه نویسی ربات تالیف شده است.

 

تولید بسته های آموزشی رباتیک (پک رباتیک)

آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا بخشی از مجموعه رباتیک صدرا است، در مجموعه رباتیک صدرا (ربوتکس ایران) تولید بسته های آموزشی رباتیک مناسب دوره های آموزشی آموزشگاه، از صفر تا صد انجام میشود. در واقع در آموزشگاه رباتیک صدرا هم دوره آموزشی رباتیک برگزار میشود و هم کتاب و وسایل لازم برای آموزش رباتیک در اختیار کارآموزان قرار داده میشود.

بسته های آموزشی رباتیک ربوتکس ایران:

تولید نرم افزارهای آموزش رباتیک

مجموعه رباتیک صدرا (ربوتکس ایران) برای آموزش رباتیک به تولید پک رباتیک و تالیف کتاب رباتیک و برگزاری کلاس آموزشی رباتیک اکتفا نکرده و در این راستا چندین نرم افزار آموزشی رباتیک را تولید کرده است. این نرم افزار ها که توسط برنامه نویسان ایرانی و یا خارجی به سفارش مجموعه رباتیک صدرا ساخته شده اند یادگیری رباتیک را برای کارآموزان آسانتر میکنند.

نرم افزار VirtualMec: نرم‌ افزار طراحی سه بعدی مکانیک ربات

نرم افزار Legotik: بازی فکری و نرم‌افزار سرگرمی ۳ بُعدی لگوتیک یک نرم‌افزار برای تهیه و تولید اشکال سه‌بُعدی به زبان ساده است.

نرم افزار RobotProg  :RobotProg نرم‌افزاری که به شما کمک می‌کند تا مفاهیم اولیه برنامه‌نویسی را به صورت مرحله به مرحله یاد بگیرید. این نرم‌افزار دارای ربات مجازی است که الگوریتم‌های شما را اجرا می‌کند. در بالاترین سطح این نرم‌افزار شما می‌توانید چند ربات مجازی با وظایف مختلف ایجاد کنید.

برگزاری مسابقات و جشنواره های رباتیک

آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا نمایندگی ربوتکس بین المللی برای برگزاری مسابقات ربوتکس در ایران بصورت جهانی میباشد. و همینطور آموزشگاه هدایت کننده کارآموزان رباتیک ایرانی برای شرکت در مسابقات ربوتکس جهانی است.

علاه بر مسابقات ربوتکس، آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا هرساله اقدام به برگزاری جشنواره‌ی ربات‌های آموزشی با برند آریاناکاپ در میان کارآموزان مقاطع مختلف تحصیلی از تمامی نمایندگی‌های فعال خود در مراکز استان‌ها می‌نماید. در طراحی عناوین و موضوعات مسابقات سعی گردیده تا این رقابت‌ها حتی‌الامکان مشابه و مرتبط با رقابت‌های معتبر داخلی و بین‌المللی باشد تا از این رهگذر تجربه ارزشمندی برای شرکت‌ کنندگان علاقه‌مند برای ادامه در مدارج بالاتر فراهم آید. همچنین این مجموعه هرساله سرپرستی و هدایت تیم‌هایی از دانشگاه‌ها و دبیرستان‌های گوناگون جهت حضور در مسابقات بین‌المللی و معتبر رباتیک در داخل و خارج از کشور را بر عهده دارد. کارآموزان این مجموعه تاکنون در جشنواره ها و مسابقات فراوانی به هدایت مجموعه صدرا شرکت کرده اند و همواره با عملکرد قوی و حرفه ای یکی از مقام های اول تا سوم مسابقات را کسب کرده و افتخار آفرین شده اند.

برخی از مسابقات رباتیک با حضور فعال مجموعه رباتیک صدرا :

 

 • برگزاری آریاناکاپ مجموعه ی صدرا
 • برگزاری مسابقات فرمول یک
 • IRANOPEN
 • SHARIFCUP
 • جشنواره‌ی خوارزمی
 • تبیان
 • ملی مهارت
 • جابرابن حیان
 • مسابقات فیراکاپ تایوان
 • مسابقات ربوتکس استونی
 • مسابقات ربوتکس ترکیه
 • مسابقات ربوتکس شانگهای چین
 • مسابقات ربوتکس ژاپن
 • ROBONIT