نرم‌ افزار‌های رشته رباتیک

نرم‌افزارهای رباتیک، شامل نرم‌افزار‌هایی است که در رشته رباتیک که از سه رشته مکانیک، الکترونیک و برنامه‌نویسی تشکیل شده است مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند.در هرکدام از این رشته‌ها نرم‌افزار‌هایی برای شبیه‌سازی، طراحی، مدل‌سازی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه می‌توانید با آنها آشنا شوید.

نرم‌ افزارهای رشته مکانیک

در دنیای پیشرفته صنعتی، آگاهی داشتن از نرم‌افزارهای شبیه‌سازی در سنین پایین باعث رشد خلاقیت و نوآوری و صنعتی شدن فرد می‌شود. نرم‌افزار طراحی سه‌بعدی VirtualMec، یک نرم‌افزار طراحی سه بعدی سازه‌های صنعتی و مکانیکی، محصول کمپانی  Metallus  می‌باشد.

بازی فکری و نرم‌افزار  سرگرمی ۳ بُعدی لگوتیک یک نرم‌افزار برای تهیه و تولید اشکال سه‌بُعدی به زبان ساده است. لگوتیک  وسیله و ابزاری برای تهیه و تولید اشکال سه‌بُعدی است. به‌کمک این نرم‌افزار می‌توان یک شهر، یک کارخانه و یک منزل و شهربازی و … طراحی کرد. برای دانلود  نرم‌افزار لگوتیک، ادامه مطلب را دنبال کنید.

نرم‌ افزار الگودو

الگودو یک بازی متفاوت در محیط دوبُعدی است که برای شبیه‌سازی طراحی شده‌است که توسط شرکت Algoryx Simulation AB تهیه شده. الگودو باعث تشویق دانش‌آموزان و کودکان برای خلاق شدن می‌شود و توانایی و انگیزه‌ی آنها را برای عملی کردن اطلاعات تئوری به صورت سرگرم کننده، برمی‌انگیزد.

نرم‌افزارهای رشته الکترونیک

از جمله نرم‌افزارهای رباتیک، پروتئوس است که از نرم‌افزار‌های پرکاربرد در رشته‌های مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی رباتیک است. با استفاده از این نرم‌افزار  می‌توان شبیه‌سازی مدارات آنالوگ و دیجیتال، مدارات میکروکنترلی، مدارات میکروپروسسوری و طراحی بُرد‌های مدار‌چاپی (PCB) را انجام داد.
این نرم‌افزار از دو محیط Schematic Capture و PCB Layout تشکیل شده‌است. محیط Schematic Capture جهت رسم شماتیک مدارها و از محیط  PCB Layout جهت رسم PCB استفاده می‌شود.

نرم‌افزارهای رشته برنامه‌نویسی

نرم افزار روبوپای RoboPy یک ابزار برای یادگیری مفاهیم برنامه نویسی پایتون و شبیه سازی الگوریتم های نوشته شده توسط کاربر به وسیله یک ربات در یک محیط انتزاعی میباشد. هدف از این نرم افزار تسهیل کردن فرآیند یادگیری مفاهیم برنامه نویسی پایتون توسط کاربران میباشد.

SRC Manager نرم‌افزاری برای نوشتن برنامه‌ها و پیاده‌سازی الگوریتم‌ها با محیطی گرافیکی در جذاب می‌باشد. این نرم‌افزار قابلیت برنامه‌نویسی به صورت بلوک‌دیاگرام و کدنویسی را فراهم می‌کند. علاوه بر این می‌توانید برنامه‌های خود را با این نرم‌افزار به کنترلر SRC منتقل کنید و ربات‌ها و سازه‌های هوشمند بسازید. 

با اسکرچ شما می‌توانید به صورت تعاملی، داستان‌ها، بازی‌ها و انیمیشن‌های خود را بسازید و آن‌ها را در جامعه آنلاین اسکرچ با دیگران به اشتراک بگذارید. اسکرچ به نوجوانان کمک می‌کند تا تفکر خلاق داشته‌باشند، به‌طور سیستماتیک استدلال کنند و به‌صورت گروهی فعالیت کنند.

RobotProg نرم‌افزاری که به شما کمک می‌کند تا مفاهیم اولیه برنامه‌نویسی را به صورت مرحله به مرحله یاد بگیرید. این نرم‌افزار دارای ربات مجازی است که الگوریتم‌های شما را اجرا می‌کند. در بالاترین سطح این نرم‌افزار شما می‌توانید چند ربات مجازی با وظایف مختلف ایجاد کنید.