آموزش مکانیک مقدماتی

آموزش مکانیک ربات به دانش آموزان مقاطع دوم تا هفتم دبستان، در آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا و نمایندگی های آن، دوره ی مکانیک آریانا نام دارد. بعد از اینکه کودکان در دوره ی کودک خلاق آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا آموزش ابتدایی رباتیک را دیدند و مهارت های فنی و اجتماعی لازم را کسب کردند، لازم است وارد مرحله ی جدی تری از آموزش شوند که پایه ی آموزش رباتیک می باشد. دانش آموزان در این دوره با استفاده از یک بسته ی آموزشی فلزی که شبیه سازی دقیقی از سازه های مدرن و صنعتی میباشد علومی همچون : فیزیک، ریاضیات، مکانیک، و تکنولوژی به شکلی ساده و قابل فهم و ماندگار در ذهن آموزش میبینند.

در کنار بسته های آموزشی آریانا یک کتاب آموزشی وجود دارد که این کتاب دارای سرفصل های منطبق با اهداف کتاب های درسی دانش آموزان است، و همچنین در این دوره نرم افزار virtual mec نیز به تفضیل آموزش داده خواهد شد. این مجموعه ی آموزشی به صورت عملی و تئوری به دانش آموزان کمک میکند تا مفاهیم آموزشی را به شکلی عمیق درک کنند، در نتیجه دانش آموزان برخلاف یادگیری در مدرسه، علاقه و میل زیادی به یادگیری نشان میدهند، رشد و پیشرفت بسیار زیادی در زمینه خلاقیت و تفکر علمی دارند، قدرت تمرکز و کنترل ذهن خود را افزایش می دهند، و مهارت های علمی- تکنولوژی- الکتریکی- هنری-ریاضی و مکانیکی خود را افزایش می دهند. مهارت هایی که نه تنها در مدارس آموزش داده نمیشود بلکه در سطح دانشگاهی نیز به این سطح از مهارت تخصصی به صورت سخت افزاری، نرم افزاری و تئوری پرداخته نخواهد شد.

 

آموزش مکانیک تخصصی ربات

بعد از اینکه دانش آموزان دوره های مکانیک مقدماتی را گذراندند از مقطع هشتم به بعد میتوانند آموزش مکانیک تخصصی ربات را شروع کنند که در این دوره نیز از بسته آموزشی آریانا استفاده خواهند کرد. آموزش مکانیک تخصصی ربات یک دوره تخصصی حرفه ای میباشد، که نیازمند دستگاه ها و تجهیزات صنعتی است. کلیه ی دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز دوره اعم از دستگاه برش با لیزر، دستگاه CNC ، پرینتر سه بعدی و … در آموزشگاه در اختیار کارآموزان قرار خواهد گرفت.

در دوره ی آموزش مکانیک تخصصی ربات در آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا کارآموزان چهار ترم را میگذرانند. ترم اول با فراگیری نرم افزار Solidworks پروژه هایی با دستگاه برش لیزر انجام میدهند. در ترم دوم با تکمیل نرم افزار solidworks پروژه هایی با دستگاه پرینتر سه بعدی انجام میدهند. در ترم سوم با تخصص در نرم افزار Solidworks و همچنین فراگیری نرم افزار power mill پروژه هایی با دستگاه  CNC انجام میدهند. در ترم آخر با توانایی های کسب شده مهارت طراحی خودرو فرمول یک دانش آموزی را کسب خواهند نموند.  و در پایان دوره یک مسابقه ماشین فرمول یک در زمین مسابقه بین کارآموزان دوره مکانیک تخصصی ربات برگذار میشود.

آموزش الکترونیک ربات

بعد از اینکه کارآموزان دوره های مربوط به مکانیک ربات را گذراندند نوبت به یادگیری الکترونیک میرسد، از آنجایی که کارآموزان این دوره هنوز آموزش برنامه نویسی ندیده اند، آموزش الکترونیک ربات بوسیله بسته آموزشی روبوگیت (Robogate) انجام میشود، که شامل گیت هایی است که کارآموزان را قادر میسازد تا بدون داشتن دانش برنامه نویسی ربات هوشمند بسازند. در این دوره کارآموزان مفاهیم مختلف الکترونیک، گیت ها، سنسور، مدارات، مفاهیم آنالوگ و دیجیتال را می آموزند و در نهایت پروژه‌های ترکيبی آنالوگ و ديجيتال را اجرا میکنند.

آموزش موبایل ربات

*موبایل ربات ها ربات های متحرکی هستند که در محدوده ای مشخص میتوانند آزادانه حرکت کنند.

دوره ی آموزش موبایل ربات شامل سه ترم قطعه شناسی و یک ترم آموزش نرم افزار پروتئوس میباشد. در ترم های قطعه شناسی کارآموز با کلیه مفاهیم مدارمنطقی و الکترونیک و همچنین کلیه قطعات و ابزارهای الکترونیک آشنا میشود و مهارت مونتاژ قطعات را بصورت عملی آموزش میبیند. و در ترم آخر نرم افزار شبیه سازی پروتئوس را فرامیگیرد. بنابراین این دوره نیز شامل آموزش های تئوری ، سخت افزاری و نرم افزاری خواهد بود، که دوره ای بسیار جامع و کامل همراه با بسته های آموزشی مناسب با هر ترم برای کارآموزان است.

آموزش برنامه نویسی ربات

بعد از اینکه کارآموزان الکترونیک و مکانیک ربات را به خوبی آموختند، با دستگاه های مختلف کار کردند و نرم افزارهای مربوطه را یاد گرفتند حالا وقت آن رسیده که قادر باشند برنامه نویسی ربات هایی که میسازند را خودشان انجام دهند.

برای یادگیری برنامه نویسی ربات در آموزشگاه چستا رباتیک صدرا و نمایندگی های آن از آموزش کنترلر SRC شروع میکنیم. ابتدا کارآموزان با مفهوم زبان های برنامه نویسی آشنا میشوند، سپس الگوریتم و فلوچارت را یاد میگیرند و بعد از آن برای شروع با زبان برنامه نویسی اسکرچ شروع به کدنویسی میکنند تا مفهوم برنامه نویسی را بهتر درک کنند.

در مرحله ی بعدی کارآموزان SRC را نصب میکنند و با نرم افزار SRC manager ساخت ربات هایی را با استفاده از فلوچارت تجربه میکنند. در ترم بعدی کارآموزان با استفاده از راه اندازی ماژول هایی از SRC قادر هستند ربات های پیشرفته تری بسازند.

در ترم های بعدی کارآموزان زبان برنامه نویسی C را آموزش میبینند که یک زبان بسیار کاربردی و پراستفاده در سراسر دنیا میباشد، و تا پایان دوره ی برنامه نویسی ربات مبتدی کارآموزان قادر خواهند بود برنامه نویسی رباتی که خودشان میسازند را بطور کامل انجام دهند.

آموزش برنامه نویسی ربات پیشرفته

در این دوره کارآموزان برنامه نویسی میکرو کنترلر های PIC را یاد میگیرند، تا قادر باشند ربات های پیشرفته تری بسازند. این دوره دارای سه ترم است و یک بسته ی آموزشی مخصوص دارد بعد از گذراندن دوره آموزش برنامه نویسی ربات پیشرفته کارآموزان قادر خواهند بود ربات مسیریاب، ربات ماز، ربات مین یاب را بسازند و با استفاده از نرم افزار Altium Desginer مدارات چندلایه و متالیزه طراحی کنند.

بعد از این دوره کارآموزان دارای دانش و مهارت کافی برای ورود به عرصه ی کار و مسابقات داخلی و خارجی رباتیک سراسر دنیا خواهند بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *