آموزش رباتیک

سن مناسب شروع یادگیری رباتیک

رباتیک از سنین ۶ الی ۷ سالگی برای کودکان قابل درک میباشد؛ کودکان در این سنین نیاز به بازی و سرگرمی، شکوفایی خلاقیت و استعدادها، استفاده از قوه تخیل، داشتن فعالیت ذهنی و جسمی همزمان، حضور در اجتماع، کسب تجربه شکست و پیروزی و بروز احساسات و هیجانات دارند. رباتیک که مجموعه ای است شامل علم_تکنولوژی_الکترونیک_هنر_ریاضی که به اختصار به آن STEAM میگویند میتواند کلیه ی نیازهای کودکان و نوجوانان را به بهترین نحو برآورده کند.

آموزش رباتیک به کودکان

دوره آموزش رباتیک کودکان برای مقاطع پیش دبستانی و اول دبستان در آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا و نمایندگی های آن دوره ی آموزشی کودک خلاق نام دارد. در این دوره کودکان دوره های کودک خلاق ۱، کودک خلاق ۲، و کودک خلاق ۳ را میگذرانند.

آموزش رباتیک در سنین کم باید به نحوی باشد که در طی کلاس کودکان احساس بی حوصلگی  نکنند و از یادگیری خسته نشوند، بنابراین در آموزشگاه های چیستا رباتیک صدرا دوره های آموزش رباتیک برای کودکان بطوری برنامه ریزی شده است که کودکان مشغول بازی های خلاقانه و سرگرمی های هدف دار طراحی شده بصورت فردی یا گروهی میشوند و در حین بازی و لذت بردن، تجربه هایی از جمله : انجام کارها بصورت فردی یا تیمی، شکست و پیروزی، استفاده از قوه تخیل و خلاقیت در کنار تلاش جسمی برای رسیدن به هدفی خاص را کسب میکنند.

کودکان در دوره ی آموزش رباتیک با استفاده از بسته های آموزشی کودک خلاق و کتاب هایی که در اختیار آنها قرار میگیرد قادر هستند تا سازه های مختلفی مانند حیوانات یا سازه های ورزشی و وسایل شهربازی را بسازند.

بسته های آموزشی رباتیک شامل قطعاتی با ساختار مهندسی مکانیک و همچنین شامل ابزارهایی مانند انواع تسمه، پیچ گوشتی، مهره و آچار و .. میباشند. در کلاس رباتیک کودکان، کارآموزان در کنار گوش دادن به داستان های مربی یاد میگیرند که چگونه با استفاده از بسته ی آموزشی خود حیوانات داستان را بسازند، در ابتدا کودکان مشغول گوش فرا دادن به داستان هایی میشوند که مربی با روش هایی مثل عروسک گردانی، نقاشی کشیدن از قصه، یا با استفاده از اسباب بازی و اشیا تعریف میکنند.

فواید آموزش رباتیک به کودکان

آموزش رباتیک به همراه نقل یک داستان بهترین روش برای گفتگو با کودکان است که موجب تقویت مهارت خوب گوش دادن، قوه تخیل، قدرت تکلم و گسترده شدن دایره واژگان کودکان میشود و در کنار آن کودکان یک مهارت فنی که پایه علم مکانیک است را آموزش میبینند و با استفاده از قدرت خلاقیت خود قادر هستند هر سازه ی جدیدی که در ذهن خود دارند را بسازند، این امر نه تنها به پرورش خلاقیت و رشد عاطفی، اجتماعی، شناختی و جسمی کودک کمک میکند بلکه موجب بالا رفتن اعتماد بنفس و تشویق به داشتن پشتکار و اراده و افزایش انگیزه کودکان میشود.

در ترم دوم آموزش رباتیک کودکان که کودک خلاق ۲ نام دارد کودکان با استفاده از یک بسته آموزشی تکمیلی که به بسته ی قبلی اضافه میشود و همچنین یک کتاب آموزش میبینند تا سازه های ورزشی را با استفاده از قطعات مکانیکی و ابزار ها و همچنین موتور الکتریکی بسازند، که علاوه بر فوایدی که قبلا ذکر شد، قطعا تجربه ای فوق العاده برای کودکانی در این سنین خواهد بود. کودک زمانی که یک وسیله را با دانش و توان خود میسازد، متوجه قدرت و توانایی درون وجود خودش خواهد شد و فرآیند هدف گذاری و یادگیری و تلاش برای رسیدن به هدف را درک خواهد کرد.

همچنین کودکان در دوره های آموزشی رباتیک آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا با استفاده از کتاب آموزشی کودک خلاق آریا شروع به آشنایی با مشاغل میکنند. کودکان پس از شناختن مشاغل مختلف و کسب اطلاعات درباره ی آنها از همان سنین کودکی علاقه و استعداد خود را شناسایی میکنند تا در آینده برای انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی آماده باشند.

مهمترین اهدافی که با آموزش مشاغل به کودکان میتوان دنبال نمود:

استعدادیابی و هدایت تحصیلی و شغلی، ارائه ی آموزش مهارت های مورد نیاز کودکان و نوجوانان و رشد ذهنیت آنها در زمینه خلاقیت و نوآوری و تفکر خلاق، همچنین توانمند سازی در زمینه کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار می باشد. در کنار این قابلیت ها آشنا نمودن کودکان و نوجوانان به رشته های تحصیلی و مشاغل مختلف و ارزیابی میزان علاقه مندی آن ها به این مشاغل از جمله مهم ترین اهداف می باشد.

کتاب آموزش رباتیک

ما در مجموعه ی آموزشی چیستا رباتیک صدرا و کلیه ی شعب آموزشگاه در سراسر کشور برای آموزش رباتیک کتاب هایی از جمله کودک خلاق را تالیف کرده ایم.

کلیه ی این کتاب ها به همراه یک بسته آموزشی مناسب به کارآموزان ارائه میشود تا کارآموز و اولیا دغدغه ی منبع آموزشی و ابزار مورد نیاز آموزش را نداشته باشند. برای تهیه کتاب یا بسته آموزشی به فروشگاه آنلاین سایت مراجعه کنید.

کلیه ی کتاب های آموزشی آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا دارای مجوز از سازمان اسناد و کتابخانه ی ملی جمهوری اسلامی ایران و کلیه ی بسته های آموزشی رباتیک دارای مجوز کانون پرورشی فکری کودکان هستند.

این بسته ها به همراه کتاب دارای سر فصل آموزشی میباشند و چهار تیم متخصص برای تولید این سر فصل ها با یکدیگر همکاری کرده اند:

۱.گروه مشاور و روانشناس

۲.گروه ادبی برای تولید محتوای داستان

۳.گروه مهندسی مکانیک

۴.گروه طراحی و تصویر سازی

بسته های آموزشی به گونه ای طراحی شده اند که کودک در صورت آموزش دیدن، میتواند هر جلسه سازه ای جدید را با استفاده از قطعات بسته بسازد و این امر به رشد خلاقیت او کمک شایانی میکند.

هدف از کار با بسته ی کودک خلاق، آموزش مهارت های کارآفرینی به کودکان است. به این منظور با توجه به ویژگی کودکان در این گروه سنی، مربی طوری برنامه ریزی میکند که علاوه بر کمک به پرورش خلاقیت به رشد عاطفی، اجتماعی، شناختی، جسمی حرکتی آنان نیز کمک کند.

رشد اعتماد بنفس کودک، تشویق به داشتن پشتکار و اراده، افزایش انگیزه کودک، بروز ثبات هیجانی، تعیین هدف، ریسک پذیری مناسب، قابلیت انعطاف پذیری و تلاش برای افزایش توجه، تمرکز و هوش کودک از جمله کارهایی است که کودک برای افزایش خلاقیت به آن نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *