کتاب مکانیک آریانا جلد دوم (گروه سنی B)

فعالیت‌ها به نوجوان فرصت می‌دهند تا از قوه تخیلش در حل مسائل استفاده کند و باعث رشد و تقویت خلاقیت او شود. طبق نظر اندیشمندان این فعالیت‌ها به رشد ذهنی، فکری، عاطفی، احساسی و اجتماعی نوجوان کمک می‌کند. به عبارت دیگر آن ها به نوعی ابزار و کنترل و تنظیم رفتار نوجوان هستند.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

خلق فکر و ایده‌های نو از بهترین تولیدات جهان امروزی است. این امر به خوبی ضرورت توجه به خلاقیت و پروش آن را نشان می‌دهد. خلاقیت موهبتی است که در تمام انسان‌ها بالقوه وجود دارد اما آشکار شدن و گسترش یافتن آن مستلزم شرایط مناسب است.

خلاق بودن یعنی متفاوت دیدن!

خلاق بودن یعنی پدیده‌های هستی را به نحوه متفاوت از سایر افراد دیدن؛ همانند نوع تفکر نیوتن هنگامی که سیب از درخت بر زمین می‌افتاد. او سقوط سیب را به گونه‌ای متفاوت از دیگران می‌بیند و به دنبال طرح مسئله و پاسخی برای علت افتادن سیب از درخت است. تحقیقات انجام شده در زمینه خلاقیت نشان می‌دهد برخلاف اعتقاد نظریه‌پردازان در سال‌های گذشته که خلاقیت را فرایندی ارثی و ذاتی تلقی می‌کردند و همچنین برخلاف تصور عامه مبنی بر اینکه افراد معدودی خلاق به دنیا می‌آیند خلاقیت را می‌توان در افراد، به‌ویژه در کودکان و نوجوانان پرورش داد.

چرا فعالیت برای نوجوانان مفید است؟

فعالیت‌ها به نوجوان فرصت می‌دهند تا از قوه تخیلش در حل مسائل استفاده کند و باعث رشد و تقویت خلاقیت او شود. طبق نظر اندیشمندان این فعالیت‌ها به رشد ذهنی، فکری، عاطفی، احساسی و اجتماعی نوجوان کمک می‌کند. نوجوان در هنگام طراحی و ساخت، با دنیای خیالی‌اش سر و کار دارد و به همین دلیل امکان خلاقیت، آفرینش و فرصت آشکار ساختن خصوصیات رفتاری و اخلاقی خود را می‌یابد. الگوبرداری از سازه‌های عملیاتی و ساخت نمونه‌هایی در ابعاد کوچک موجب هماهنگی بین چشم و دست می‌شود. همچنین سرعت عمل، تمرکز، گسترش مهارت‌های دست، حوصله و پشتکار را به کودکان آموزش می‌دهد و چنانچه به صورت گروهی باشد لحظات پر نشاطی را همراه با احساس مسئولیت و وظیفه‌شناسی برای همه به وجود می‌آورند.

از آنجایی که فناوری‌های نو ریشه در قوانین علمی به ‌ویژه علم فیزیک دارند کارآموزان این رشته لازم است ابتدا به قانون‌هایی که در رابطه با اجزای ربات‌ها و اساس کار آن‌هاست آشنا شوند. به این منظور آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا با تطبیق مطالب علمی مرتبط با علم رباتیک با کتاب‌های درسی، مقدمات لازم را برای تألیف و چاپ این کتاب فراهم آورد.

این کتاب به همراه بسته STEM2 ارائه می‌شود.

نرم افزار Virtual Mec چیست؟

در دنياي پيشرفته صنعتي، آگاهي داشتن از نرم افزارهاي شبيه‌سازی باعث رشد خلاقيت و نوآوري و صنعتي شدن فرد می شود.

  • نرم افزار معرفی شده در این کتاب، ترجمه نرم افزار طراحي سه بعدي سازهاي صنعتي و مكانيكي، محصول كمپاني Metallus می باشد.
  • اين نرم‌افزار به پيشرفته‌ترين ابزارهاي طراحی و مدل سازی مجهز می باشد.
  • محيط  این نرم‌افزار به دليل دارا بودن ويژگي های سه‌بُعدي چنان پويا به نظر می رسد كه گويی در هنگام شبيه‌سازی مدل ها با اشيا واقعي سر و كار داريد.
  • به دليل تنوع قطعات مكانيكي كاربر می تواند انواع طرح های صنعتي در زمينه رشته های مختلف فنی و مهدسی و  هنري را خلق نمايد.
  • این نرم افزار براي شبيه سازي شاسي و بدنه انواع ربات های مسابقه ای كاربرد فراوان دارد.
  • این نرم افزار برای كاربر توانايي اجراي پروژه های عملي در محيط های آموزشي و حتي در منزل را فراهم می سازد.

برنامه‌ای مدوّن برای پرورش خلاقیت

تا قبل از آنکه آموزش از راه مدرسه رواج یابد، کودکان در خانواده کارها را از راه تقلید و بنابر علاقه‌ای که در آن‌ها وجود داشت می‌آموختند ولی زندگی شهرنشینی و جدید سبب شده که همه‌ی کارها برای کودکان برنامه‌ریزی شود و آن‌ها در قالبی که بزرگ‌تر ها می‌خواهند ساخته شوند. از این رو آموزش نه بر طبق میل و علاقه کودک بلکه بنابر سلیقه برنامه‌ریز صورت می‌گیرد. خوشبختانه در دهه‌های اخیر بعضی از بسته‌های آموزشی به محیط منزل برده می‌شود و او می‌تواند بنابر میل و اراده خود به عمل و تجربه شخصی بپردازد و چیزهایی را یاد بگیرد و به مرحله نوآوری و خلاقیت و سازندگی برسد. توجه به علاقه کودکان و استفاده از ابزار‌های آموزشی و ایجاد محیط‌های پر نشاط سبب شده که یادگیری جذاب‌تر، عمیق‌تر و آسان‌تر بشود و روز به روز بر تعداد آن‌هایی که به کسب علم و فناوری روی می‌آورند، افزوده شود.

در راستای نیل به این اهداف بسته آموزشی آریانا با توجه به نتایج آخرین تحقیقات علمی و شیوه‌های نوین افزایش قدرت تفکر و خلاقیت طراحی شده‌است.در این بسته کودکان به سادگی و با جذابیت فوق‌العاده با قوانین فیزیکی و طبیعت رو به رو می‌شوند و آن‌ها را درک می‌کنند و همچنین با خلاقیت خود ده‌ها طرح مختلف را طراحی کرده و می‌سازند.بسته آموزش رباتیک آریانا یک برنامه آموزشی مدون برای خلاقیت علمی است تا تخیلات بچه‌ها را به واقعیت تبدیل کرده و ارتباط بین ذهن و دست ایشان را پرورش دهد.

کارگروهی، یادگیری روش تحقیق، پرورش حس کنجکاوی، مسئولیت‌پذیری، نظم، تمرکز حواس و کارآفرینی از جمله دستاورد‌های ایجاد شده در همراهی شما با سیستم آموزشی رباتیک صدرا خواهد بود.

چکیده کتاب

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی