کتاب مکانیک آریانا جلد اول (گروه سنی B)

فعالیت‌ها به نوجوان فرصت می‌دهند تا از قوه تخیلش در حل مسائل استفاده کند و باعث رشد و تقویت خلاقیت او شود. طبق نظر اندیشمندان این فعالیت‌ها به رشد ذهنی، فکری، عاطفی، احساسی و اجتماعی نوجوان کمک می‌کند. به‌عبارت دیگر آن ها به‌نوعی ابزار و کنترل و تنظیم رفتار نوجوان هستند.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

خلق فکر و ایده‌های نو از بهترین تولیدات جهان امروزی است. این امر به خوبی ضرورت توجه به خلاقیت و پروش آن را نشان می‌دهد. خلاقیت موهبتی است که در تمام انسان‌ها بالقوه وجود دارد اما آشکار شدن و گسترش یافتن آن مستلزم شرایط مناسب است.

خلاق بودن یعنی متفاوت دیدن!

خلاق بودن یعنی پدیده‌های هستی را به نحوه متفاوت از سایر افراد دیدن؛ همانند نوع تفکر نیوتن هنگامی که سیب از درخت بر زمین می‌افتاد. او سقوط سیب را به گونه‌ای متفاوت از دیگران می‌بیند و به دنبال طرح مسئله و پاسخی برای علت افتادن سیب از درخت است. تحقیقات انجام شده در زمینه خلاقیت نشان می‌دهد برخلاف اعتقاد نظریه‌پردازان در سال‌های گذشته که خلاقیت را فرایندی ارثی و ذاتی تلقی می‌کردند و همچنین برخلاف تصور عامه مبنی بر اینکه افراد معدودی خلاق به دنیا می‌آیند خلاقیت را می‌توان در افراد، به‌ویژه در کودکان و نوجوانان پرورش داد.

چرا فعالیت برای نوجوانان مفید است؟

فعالیت‌ها به کودک فرصت می‌دهند تا از قوه تخیلش در حل مسائل استفاده کند و باعث رشد و تقویت خلاقیت او شود. طبق نظر اندیشمندان این فعالیت‌ها به رشد ذهنی، فکری، عاطفی، احساسی و اجتماعی کودک کمک می‌کند. کودک در هنگام طراحی و ساخت، با دنیای خیالی‌اش سر و کار دارد و به همین دلیل امکان خلاقیت، آفرینش و فرصت آشکار ساختن خصوصیات رفتاری و اخلاقی خود را می‌یابد. الگوبرداری از سازه‌های عملیاتی و ساخت نمونه‌هایی در ابعاد کوچک موجب هماهنگی بین چشم و دست می‌شود. همچنین سرعت عمل، تمرکز، گسترش مهارت‌های دست، حوصله و پشتکار را به کودکان آموزش می‌دهد و چنانچه به صورت گروهی باشد لحظات پر نشاطی را همراه با احساس مسئولیت و وظیفه‌شناسی برای همه به وجود می‌آورند.

از آنجایی که فناوری‌های نو ریشه در قوانین علمی به‌ویژه علم فیزیک دارند کارآموزان این رشته لازم است ابتدا به قانون‌هایی که در رابطه با اجزای ربات‌ها و اساس کار آن‌هاست آشنا شوند.به این منظور آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا با تطبیق مطالب علمی مرتبط با علم رباتیک با کتاب‌های درسی، مقدمات لازم را برای تألیف و چاپ این کتاب فراهم آورد.

این کتاب به همراه بسته کامل آریانا ارائه می‌شود.

تا قبل از آنکه آموزش از راه مدرسه رواج یابد، کودکان در خانواده کارها را از راه تقلید و بنابر علاقه‌ای که در آن‌ها وجود داشت می‌آموختند ولی زندگی شهرنشینی و جدید سبب شده که همه‌ی کارها برای کودکان برنامه‌ریزی شود و آن‌ها در قالبی که بزرگ‌تر ها می‌خواهند ساخته شوند. از این رو آموزش نه بر طبق میل و علاقه کودک بلکه بنابر سلیقه برنامه‌ریز صورت می‌گیرد. خوشبختانه در دهه‌های اخیر بعضی از بسته‌های آموزشی به محیط منزل برده می‌شود و او می‌تواند بنابر میل و اراده خود به عمل و تجربه شخصی بپردازد و چیزهایی را یاد بگیرد و به مرحله نوآوری و خلاقیت و سازندگی برسد. توجه به علاقه کودکان و استفاده از ابزار‌های آموزشی و ایجاد محیط‌های پر نشاط سبب شده که یادگیری جذاب‌تر، عمیق‌تر و آسان‌تر بشود و روزبه‌روز بر تعداد آن‌هایی که به کسب علم و فناوری روی می‌آورند، افزوده شود.

در راستای نیل به این اهداف بسته آموزشی آریانا با توجه به نتایج آخرین تحقیقات علمی و شیوه‌های نوین افزایش قدرت تفکر و خلاقیت طراحی شده‌است. در این بسته کودکان به سادگی و با جذابیت فوق‌العاده با قوانین فیزیکی و طبیعت روبه‌رو می‌شوند و آن‌ها را درک می‌کنند و همچنین با خلاقیت خود ده‌ها طرح مختلف را طراحی کرده و می‌سازند. بسته آموزش رباتیک آریانا یک برنامه آموزشی مدوّن برای خلاقیت علمی است تا تخیلات بچه‌ها را به واقعیت تبدیل کرده و ارتباط بین ذهن و دست ایشان را پرورش دهد.

کارگروهی، یادگیری روش تحقیق، پرورش حس کنجکاوی، مسئولیت‌پذیری، نظم، تمرکز حواس و کارآفرینی از جمله دستاورد‌های ایجاد شده در همراهی شما با سیستم آموزشی رباتیک صدرا خواهد بود.

چکیده کتاب

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی