رسالت آموزش قبل از هر چیز عمق و معنا بخشیدن به یادگیری و کاربردی کردن آن است؛ به طوری که آموخته‌های فرد آسان‌تر به‌دست آید و برای مدت طولانی در حافظه او باقی بماند؛ تا قادر باشد با کمک آن‌ها اطلاعات و دانش‌های گوناگون خود را به منظور خلق نظریه‌ای تازه، ایجاد راه‌حل برای مشکلی خاص را با یکدیگر ترکیب، تلفیق و مقایسه کند.
از آن جا که رباتیک بخش‌های مختلفی شامل مکانیک، الکترونیک، کامپیوتر و… را شامل می‌شود امروزه به عنوان یکی از معیارهای پیشرفته بودن یک کشور در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل برای جامعه‌ای که پیشرفت در فناوری‌های جدید را هدف خود قرار داده است، آشنایی دانش‌آموزان با این مبحث ضروری به‌نظر می‌رسد و البته فراهم آوردن منابع مناسب برای مطالعه علاقه‌مندان یکی از گام‌های اساسی در راه رسیدن به این هدف است.

مشاغل را با کودکان بازی کنید

چرا کودکان و نوجوانان نیازمند آموزش کسب و کار هستند؟

کودکان و نوجوانان در کنار آموزش‌های رسمی که در مدارس می‌آموزند نیازمند کسب مهارت‌های دیگری نیز هستند مانند مهارت‌های رفتاری و شخصیتی، مهارت‌های تحصیلی و مهارت‌های ارتباطی که همه این مهارت‌ها به عنوان مهارت‌های زندگی مطرح می‌شود. اما در این قبیل مهارت‌ها، نیازمند کسب مهارت‌های کسب و کار هم می‌باشند.

دلیل اول اینکه کودکان باید با مشاغل مختلف آشنا شوند تا بتوانند برای آینده شغلی خود تصویر روشنی داشته باشند و با توجه به این که برای انتخاب شغل آینده، باید رشته تحصیلی متناسب با آن انتخاب کنند، باید از مدرسه و قبل از انتخاب رشته با مشاغل مختلف آشنا شوند تا بتوانند هدایت تحصیلی و شغلی مناسب پیدا کنند.

دلیل دوم اینکه، ایجاد تفکر خلاق و خلاقیت در کودکان و آشنا نمودن آن‌ها با نوآوری می‌باشد که پیش‌نیاز مهارت‌های کسب و کار می‌باشد.

دلیل سوم اینکه برای کار و فعالیت باید از کودکی و نوجوانی شروع کرد و تفکر کارآفرینی را باید از بچگی در کودکان و نوجوانان نهادینه نمود تا در بزرگسالی راه خود را پیدا نمایند.

مهمترین اهدافی که با آموزش مشاغل به کودکان می‌توان دنبال نمود:

استعدادیابی و هدایت تحصیلی و شغلی، ارائه آموزش مهارت‌های مورد نیاز کودکان و نوجوانان و توانمندی آن‌ها در زمینه‌ خلاقیت و نوآوری و تفکر خلاق و همچنین توانمندسازی در زمینه کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار می‌باشد. در کنار این قابلیت‌ها آشنا نمودن کودکان و نوجوانان با رشته‌های تحصیلی و مشاغل مختلف و ارزیابی میزان علاقه‌مندی آن‌ها به این مشاغل از جمله مهم‌ترین اهداف می‌باشد.

مزیت‌های رقابتی بسته‌ی کودک خلاق بر دیگر بسته‌های مشابه موجود در کشور:

  1. این بسته دارای کتاب و سرفصل آموزشی می‌باشد و چهار تیم متخصص برای تولید این سرفصل‌ها با یکدیگر همکاری کرده‌اند:
  • گروه مشاور و روانشناس
  • گروه ادبی برای تولید محتوای داستان
  • گروه مهندسی مکانیک
  • گروه طراحی و تصویر‌سازی

۲. بسته‌ی تولید شده به گونه‌ای طراحی شده که کودک در صورت آموزش دیدن، می‌تواند در هر جلسه سازه‌ای جدید بسازد و  این امر به رشد خلاقیت او کمک شایانی می‌کند.

۳. این محصول تولید ایران با مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌باشد.

بسته کودک خلاق

هدف از کار با بسته کودک خلاق:

هدف از کار با بسته‌ی کودک خلاق، آموزش مهارت‌های کارآفرینی به کودکان است. به این منظور با توجه به ویژگی‌های کودکان در این گروه سنی، مربی طوری برنامه‌ریزی می‌کند که علاوه بر کمک به پرورش خلاقیت آنان، به رشد عاطفی، اجتماعی، شناختی و جسمی-حرکتی آنان نیز کمک کند. رشد اعتمادبه‌نفس کودک، تشویق به داشتن پشتکار و اراده، افزایش انگیزه کودک، بروز ثبات هیجانی، تعیین اهداف، ریسک‌پذیری مناسب، قابلیت انعطاف‌پذیری و تلاش برای افزایش توجه، تمرکز و هوش کودک از جمله راهکار‌هایی است که کودک برای افزایش خلاقیت به آن نیاز دارد.

چکیده کتاب

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

ویرایش های قبلی