کتاب کودک خلاق جلد اول

کتاب کودک خلاق در جلد اول خود به آموزش حیوانات همراه با قصه‌گویی می‌پردازد. قصه زندگی را از نوع آغاز می‌کند. خیال‌پردازی را غیر مستقیم یاد می‌دهد. در ذهن کودک سوال ایجاد می‌کند و به کودک یاد می‌دهد حوادث را بهم بچسباند و واقعیت‌ها را کشف کند.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

قصه گویی در بهترین شکل خود آفرینشی دو سویه است. کودکان گوش می‌سپارند و در اثر کلماتی که می‌شنوند تصورات ذهنی خویش را می آفرینند. این گشودن چشم، ذهن و تخیل را گسترش می‌بخشد.
کدو قل قله زن، علی مردان خان و… همه بخشی از خاطرات مشترک کودکی ما در دوران بزرگسالی هستند. خاطراتی که هنوز هم در گوشه‌های ذهن‌مان دنبال تصویرهای آشنای آن‌ها می‌گردیم و این یعنی باور مسلم تاثیرگذاری قصه و قدرت وصف نشدنی آن، همان قدرتی که دنیای کودکی‌مان را به بزرگسالی پیوند می‌زند!

کتاب کودک خلاق در چاپ جدید خود با کمک گرفتن از فناوری بارکد، امکان نمایش قصه‌های کتاب را همراه با انیمیشن‌های زیبا و با صدای قصه‌گو برای شما فراهم نموده است.

این کتاب همراه با بسته آموزشی کودک خلاق قابل استفاده می‌باشد.

این کتاب به همراه بسته کودک خلاق ارائه می‌شود.

بسته‌ی کودک خلاق متشکل از قطعاتی با ساختار مهندسی مکانیک است. با ریشه‌یابی در رشته‌‌های مهندسی به این نتیجه می‌رسیم که مهندسی مکانیک زیر‌ساخت تمامی مهندسی‌ها است. در دنیای اطراف ما سازه یا وسیله‌ای را نمی‌توانیم پیدا کنیم که در آن پایه مکانیک وجود نداشته‌باشد. حدود ۱۱۰ سال پیش شخصی به‌نام فرانک هورنبای در انگلستان، پایه‌گذار طراحی این سازه‌ها بود. شعار او “مکانیک را آسان آموزش دهیم.” بوده‌است.

در سنین مهدکودک، پیش‌دبستانی و اول دبستان، آموزش باید قابل لمس برای کودک باشد.

مزیت‌های رقابتی بسته‌ی کودک خلاق بر دیگر بسته‌های مشابه موجود در کشور:

۱.این بسته دارای کتاب و سرفصل آموزشی می‌باشد و چهار تیم متخصص برای تولید این سرفصل‌ها با یکدیگر همکاری کرده‌اند:
  • گروه مشاور و روانشناس
  • گروه ادبی برای تولید محتوای داستان
  • گروه مهندسی مکانیک
  • گروه طراحی و تصویر‌سازی
۲.بسته‌ی تولید شده به گونه‌ای طراحی شده که کودک در صورت آموزش دیدن، می‌تواند در هر جلسه سازه‌ای جدید بسازد و  این امر به رشد خلاقیت او کمک شایانی می‌کند.
۳.این محصول تولید ایران با مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌باشد.

هدف از کار با بسته‌ی کودک خلاق، آموزش مهارت‌های کارآفرینی به کودکان است. به این منظور با توجه به ویژگی‌های کودکان در این گروه سنی، مربی طوری برنامه‌ریزی می‌کند که علاوه بر کمک به پرورش خلاقیت آنان، به رشد عاطفی، اجتماعی، شناختی و جسمی-حرکتی آنان نیز کمک کند. رشد اعتمادبه‌نفس کودک، تشویق به داشتن پشتکار و اراده، افزایش انگیزه کودک، بروز ثبات هیجانی، تعیین اهداف، ریسک پذیری مناسب، قابلیت انعطاف‌پذیری و تلاش برای افزایش توجه، تمرکز و هوش کودک از جمله راهکار‌هایی است که کودک برای افزایش خلاقیت به آن نیاز دارد.

رشد عاطفی

منظور از رشد عاطفی، احساسات و هیجان‌هایی است که به صورت مثبت مانند شادی، اعتماد به نفس و مانند آن و در شکل منفی مانند خشم، اندوه و امثال آن مشاهده می‌شود. هیجان‌ها حالت‌های دورنی هستند که بصورت طبیعی در همه‌ی انسان‌ها وجود دارند و هدف اصلی، ایجاد تعادل در آنهاست که با شناخت، بیان درست و کنترل آن‌ها صورت می‌گیرد. نیاز‌‌های اساسی این جنبه از رشد،محبت، امنیت روانی، رفتار مناسب و محیط امن و حمایت کننده می‌باشد.

رشد اجتماعی

رشد اجتماعی شامل رفتار‌ها و توانمندی‌هایی است که فرد را برای سازگاری با دیگران، برقراری ارتباط مناسب با آن‌ها و رعایت اصول و عقاید اخلاقی آماده می‌سازد.

رشد شناختی

منظور از رشد شناختی، توانمندی‌هایی است که یادگیری و شناخت محیط و پدیده‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد. درک مفاهیم علمی، رشد کلامی، توانایی استدلال، حافظه، تمرکز و… از جمله شاخص‌های رشد شناختی است. نیازهای اساسی این جنبه از رشد، محیط مناسب بر اساس یادگیری و پرورش کنجکاوی، جستوجو‌گری، خلاقیت و… می‌باشد.

دوره آموزشی کودک خلاق

رشد جسمی-حرکتی

برای تعریف رشد جسمی-حرکتی می‌توان گفت این جنبه از رشد، شامل رشد عضلات کوچک و بزرگ، هماهنگی‌های عضلانی و تعادل جسمانی است که قد و وزن، شاخص آن است. نیاز‌های این جنبه از رشد، تغذیه مناسب، تحرک کافی (ورزش)، بهداشت فردی و محیطی، ایمنی، بازی و اوقات فراغت مناسب است.

برای اینکه کودک رشد مناسب داشته باشد لازم است به تمام این جنبه‌ها توجه کافی مبذول گردد. بنابراین مربیانی که به تدریس در این کلاس‌ها می‌پردازند باید به ویژگی‌های جسمی و روانی این کودکان آگاه باشند و با صبر و شکیبایی، کودکان را به ساختن اشکال مختلف با این سازه‌ها تشویق نمایند. به‌طوری که پس از اتمام دوره خلاقیت کودک پرورش یافته و بر معلومات او افزوده شده‌باشد. کودکی که با این قطعات سازه‌ای را درست می‌کند به این باور می‌رسد که تولید کننده است. او توانسته است برای خودش یک اسباب بازی بسازد، او این اسباب بازی را از تمام اسباب بازی‌های گران‌قیمت بیشتر دوست دارد زیرا وسیله‌ای است که خودش آن را تولید کرده‌است.

چکیده کتاب کودک خلاق ۱

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

ویرایش های قبلی